Delikatesy Centrum
Czas potrzebny na przeczytanie: 5 min

Golonka, łopatka, a może schab? Jakie są rodzaje mięsa wieprzowego i czym się różnią?

Dwa kawałki mięsa wieprzowego leżące na tacy z kolorowym pieprzem, solą, rozmarynem i kawałkami pomarańczy

Jakie mięso nadaje się na mielone, a jakie jest najlepsze na schabowe? Co będzie świetnym wyborem na grilla, a jaką część wykorzystać do dań o subtelnym smaku? Poznaj najistotniejsze różnice między rodzajami mięsa wieprzowego i zacznij kupować świadomie. Sprawdź, na co zwracać uwagę w sklepie, by zawsze wybierać mięso najsmaczniejsze i najlepszej jakości.

Dlaczego warto jadać mięso wieprzowe?

Mięso wieprzowe jest wysoce kaloryczne, dzięki czemu wyróżnia się ogromną wartością energetyczną. Jest dobrym źródłem białka (nawet ok. 20 g w 100 g mięsa), dostarcza także witaminy z grupy B (B3, B1 i B12sub>) oraz żelazo1.

Wieprzowinę cechuje przede wszystkim uniwersalność, ale jej największym atutem jest jej złożony smak. Nic więc dziwnego, że produkuje się z niej najróżniejsze smakowite wędliny i tak chętnie jada się ją w wielu daniach, na przykład w postaci kotletów, pieczeni czy aromatycznego gulaszu.

Wieprzowina to nie tylko schab, łopatka czy golonka. Jakie rodzaje mięsa wieprzowego możesz wybrać?

Na pewno trudno sobie wyobrazić kuchnię polską bez wieprzowiny. Jej uniwersalność, niesamowity smak oraz łatwość w obróbce czynią ją królową mięs. Jakie jej części warto wybrać? Mięso wieprzowe w zależności od rodzaju zawiera różne ilości tłuszczu. Choć bywa on bardzo kaloryczny, to nie można zapominać, że jest świetnym nośnikiem smaku.

Do czego nada się szynka wieprzowa?

Upieczona i pokrojona szynka wieprzowa z rozmarynem - zdjęcie

Szynką nazywamy górny odcinek tylnej nogi tuszy. To część, z której powstają najpyszniejsze polskie wędliny – najpierw się ją pekluje, po czym gotuje lub wędzi. Jest także smaczna po wyłącznej obróbce cieplnej. Szynka nada się przede wszystkim do przygotowania aromatycznych pieczeni, gulaszu, bitek, a także roladek wieprzowych.

Schab wieprzowy – idealny na kotlety

Ta część wieprzowiny znajduje się w odcinku piersiowo-lędźwiowym i jest najdłuższym mięśniem grzbietu. Charakteryzuje się wysoką kruchością i niską zawartością tłuszczu (w przeciwieństwie do innych rodzajów mięsa). Czy wiesz, że schab jest jednym z najchętniej wybieranych mięs przez Polaków? Króluje na naszych stołach najczęściej w postaci tradycyjnego kotleta schabowego. Jednak może też służyć do przygotowania bitek, zrazów czy pieczeni do jadania na zimno. Ma bogaty smak, który wystarczy podkreślić wyłącznie solą i pieprzem. Świetnie współgra z owocami, np. brzoskwinią czy śliwkami, które nadają mu subtelnej wielowymiarowości.

Czym charakteryzuje się łopatka wieprzowa?

Łopatka to przednia część półtuszy wieprzowej, mięso delikatne, zawierające większe ilości tkanki tłuszczowej. Najczęściej kupujemy ją do przygotowania gulaszu. Nadaje się do długotrwałego pieczenia lub duszenia. Łopatkę można także mielić. Jej delikatny smak warto podkreślić bardziej wyrazistymi przyprawami.

Jak wykorzystać boczek wieprzowy?

Plastry dobrze wysmażonego boczku leżące na patelni - zdjęcie

Bez boczku trudno wyobrazić sobie wiele potraw. To mięso wieprzowe bogate w tłuszcz, ale wyróżniające się niesamowitym smakiem. Jego obecność w wielu daniach nadaje im niepowtarzalny charakter. Może być wykorzystywany jako dopełnienie włoskich sosów (carbonara) lub polskich zup (jest idealny do żurku, grochówki czy kapuśniaku). Boczek świetnie komponuje się też z innymi rodzajami mięsa – wzbogaca smak burgerów lub zrazów. Jest dobry zarówno na zimno (boczek wędzony), jak i na ciepło (skwarki).

Królowa grilla? Karkówka wieprzowa

Trudno sobie wyobrazić majówkę bez karkówki. To część mięsa wieprzowego pochodząca z przedniej części grzbietowej. Wyróżniają ją niepowtarzalny smak i łatwość w przyrządzeniu. Jej aromat podkreśli między innymi musztarda. Karkówkę wieprzową można przyrządzić klasycznie – w piekarniku albo – co jest zdecydowanie popularniejsze – na grillu. Można ją także podawać w postaci kotletów i steków. Idealnie sprawdza się również w formie roladek z boczkiem.

Smakowite żeberka wieprzowe

Żeberka stanowią wysoko ceniony rodzaj wieprzowiny. W zależności od sposobu wykrojenia wyróżniamy np. żeberka paski, płaty lub trójkąty. Są wysoko na liście lubianych polskich potraw, jednak zwykle nie jada się ich na co dzień. Mają niezapomniany smak i cechuje je różnorodne zastosowanie. Możemy je np. upiec. Świetnie współgrają z sosem barbecue lub miodem, wyróżnią się też w góralskiej kwaśnicy i bigosie.

Delikatna polędwiczka wieprzowa – jak ją podawać?

Upieczona w przyprawach leżąca na desce polędwiczka wieprzowa - zdjęcie

Polędwica to jedna z najdelikatniejszych i najbardziej kruchych części wieprzowiny. To mięsień, który przebiega wzdłuż grzbietu tuszy – znajduje się tuż obok schabu. Można ją podawać na różne sposoby, a z uwagi na fakt, że nie wymaga długotrwałej obróbki cieplnej, bardzo szybko się ją przyrządza. Polędwica wieprzowa nada się do smażenia, pieczenia, duszenia, a nawet grillowania (niezbyt długiego). Jej wykwintny smak dopełnią aromatyczne sosy – na przykład grzybowy czy serowy. Z polędwicy powstają również wyborne tradycyjnie wędzone wędliny.

Golonka wieprzowa – jak ją przyrządzać?

Golonka to danie kojarzone z tradycyjną polską kuchnią. Jest częścią kończyny – przedniej lub tylnej. Jadamy ją w zasadzie w całości – nie pozbawiamy jej ani skóry, ani kości. Oczywiście golonkę można też podać obrobioną w formie gulaszu. Jest złożona z naprawdę delikatnego i aromatycznego mięsa, które fenomenalnie komponuje się z suszoną kapustą doprawioną kminkiem lub z chrzanem.

Mięso wieprzowe to również pachwina, podgardle, nogi czy biodrówka, czyli rodzaj wieprzowiny charakteryzujący się wyrazistym smakiem, nadający się do przyrządzania wywarów oraz mięsnych galaret (wykorzystuje się ją także do tradycyjnych potraw).

Jak kupować wieprzowinę? Jak wybrać mięso wieprzowe najlepszej jakości?

Aby mieć pewność co do jakości mięsa wieprzowego, wybieraj to z lady tradycyjnej, a nie uprzednio pakowane. W ten sposób będzie ci łatwiej ocenić jakość wieprzowiny, jej barwę oraz wilgotność (zwracaj uwagę na to, aby mięso nie było ani zbyt suche, ani nie ociekało wodą). Przy ladzie masz możliwość obejrzenia mięsa z każdej strony, a nie tylko z wierzchu przez folię. Dobrej jakości wieprzowina powinna być różowa (im ciemniejszy odcień różu, tym lepsza jakość mięsa), o białych (nie żółtych) żyłkach tłuszczu.

Wartościową wieprzowinę znajdziesz nie tylko w specjalnych punktach mięsnych, ale też w niektórych sklepach sieci Delikatesy Centrum. Wyróżnia je usługa krojenia i mielenia mięsa. Mięso wieprzowe dostępne w Delikatesach Centrum jest najwyższej jakości, konkurencyjne na tle innych sklepów.

Oferowana w sprzedaży karkówka ma maksymalnie 3-milimetrową powierzchnię tłuszczu. Również schab, łopatka czy szynka mają mniejszą zawartość tłuszczu, nie zawierają także niepożądanych elementów (na przykład nie ma warkocza w schabie, jest tylko anatomiczny). W ofercie dostępne są wszystkie mięśnie łopatki i szynki – zrazowa górna, szynka kulka oraz mięsień trójgłowy z łopatki.

Mięso wieprzowe pochodzi od sprawdzonych producentów – pozyskuje się je wyłącznie z zaufanych źródeł. Nieprzerwanie kontrolowana jest jego jakość na każdym etapie pozyskiwania, a także utrzymywany jest ciąg chłodniczy – masz dzięki temu pewność, że w ofercie jest zawsze świeża wieprzowina najwyższej jakości.

Jak wybrać najlepszą wieprzowinę?