Delikatesy Centrum

Grillowanie w domu - jak grillować w piekarniku, na patelni czy na grillu elektrycznym?

Ugrillowane piersi kurczaka z cytrynami

Sezon grillowy rozpoczęty, ale ty nie możesz biesiadować w plenerze? Idź za przykładem Koreańczyków i Japończyków – przygotuj nietuzinkowe, apetyczne potrawy w domowym zaciszu. Podpowiadamy, jak grillować w domu!

Grillowanie w domu – jakie urządzenia wykorzystać?

Przygotowanie grilla na tarasie lub wewnątrz mieszkania może się skończyć mandatem. Z całą pewnością nie jest to bezpieczne grillowanie. Trudno też liczyć na to, że okaże się przyjemne i korzystne dla zdrowia – dym skutecznie zepsuje radość ze wspólnego spożywania posiłku.

Na szczęście istnieją inne sposoby na grill domowej roboty. Mięso, warzywa albo owoce możesz upiec:

  • na grillu elektrycznym tradycyjnym lub w stylu koreańskim lub japońskim;
  • na patelni grillowej;
  • w piekarniku.

Wybierz urządzenie, które zapewnia bezpieczeństwo i nie wydziela dymu, a tłuszcz jest z niego odprowadzany i nie kapie na węgiel.

Jak grillować na patelni grillowej i jak wybrać dobry sprzęt?

Ugrillowany stek na patelni grillowej

Na rynku znajdziesz patelnię grillową w kilku rodzajach. Jej wyróżnikiem są charakterystyczne rowki, ale ich obecność nie gwarantuje jeszcze kulinarnego sukcesu. Dobry sprzęt powinien być ciężki i mieć żeliwne, grube na co najmniej 5 mm dno. Umożliwi to równomierne rozłożenie i utrzymanie stałej temperatury, która odgrywa istotną rolę podczas grillowania w domu.

Taka patelnia musi być też wolna od niebezpiecznego dla zdrowia niklu oraz szkodliwych metali ciężkich (zwróć uwagę, czy ma etykietę braku PFOA). Gdy już zdecydujesz się na konkretny model, korzystaj z niego możliwie często, bo potrzeba kilku, czasem nawet 12 miesięcy użytkowania, aż sprzęt nabierze pełni swoich możliwości.

Jak grillować na patelni?

  • Przede wszystkim zadbaj o dobre rozgrzanie jej powierzchni. W przypadku modelu wykonanego z żeliwa może to zająć kilka minut.

    Grillowanie na patelni wymaga sporego wyczucia. Na chłodnej płycie tłuszcz się nie wytopi, a mięso czy grillowane warzywa z patelni nabiorą miękkiej, nieapetycznej konsystencji. Z kolei zbyt wysoka temperatura spowoduje, że powierzchnia potrawy szybko się przypali, zaś wnętrze pozostanie surowe;
  • warzywa czy mięso grillowane na patelni powinno się obracać tylko raz o 90 stopni, co pozwoli uzyskać wzór kratki. Mięso przewracaj przy użyciu szczypców lub pałeczek, aby nie przekłuwać grillowanej powierzchni w celu zachowania wszystkich soków wewnątrz potrawy.

Jak grillować na grillu elektrycznym? Jaki sprzęt dobrze sprawdzi się w domu?

Steki i warzywa na grillu elektrycznym

Kiedy nie możesz przygotowywać posiłku na świeżym powietrzu, wrażenie wspólnej biesiady przy grillu zapewni grill elektryczny. Można go postawić na środku stołu, aby każdy miał do niego dostęp i mógł przygotować ulubione składniki według własnych preferencji. Tak grillowanie w domu dostarczy rozrywki i zamieni się w przyjemne spotkanie towarzyskie.

Aby łatwo przyrządzić smaczne potrawy na grillu elektrycznym, wybierz model wzbogacony o powłokę, która chroni przed przywieraniem i wydzielaniem dymu. Zwróć też uwagę, czy w urządzeniu wyznaczono specjalną przestrzeń na wytapiany tłuszcz – upewnij się, że miejsce to jest łatwe w czyszczeniu i wygodne w obsłudze.

Z pewnością docenisz też obecność pokrywy, bo przyspieszy ona grillowanie potraw wymagających dłuższej obróbki, a do tego sprawi, że aromat nie rozniesie się po całym mieszkaniu. Alternatywą jest grill zamykany, który nadaje się nie tylko do grillowania mięsa, ale też podpiekania kanapek. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że potrawy z grilla elektrycznego opiekają się jednocześnie z obu stron, co znacznie przyspiesza ich przygotowanie.

Dobrym wyborem okaże się również grill japoński teppanayaki lub hibachi. Charakteryzuje się płaską powierzchnią pozbawioną rowków. W przypadku grillów typu koreańskiego istnieje możliwość grillowania wielu potraw jednocześnie, gdyż posiadają one osobne żeliwne pojemniki. Jest to ciekawe rozwiązanie, kiedy chcemy w tym samym czasie przygotować grillowane mięso oraz potrawy z kuchni wegańskiej.

Jeszcze innego sposobu dostarcza szwajcarski grill raclette. Za jego pomocą dania na grilla domowego przyrządza się na osobnych patelniach niewielkich rozmiarów.

Różne typy grilli: japoński teppanyaki, szwajcarski raclette i typu koreańskiego - infografika

Grill elektryczny, który ma być wydajny i szybko się nagrzewać, powinien działać z mocą co najmniej 1000 W. Standardowo wynosi ona 1500 W. Jednak im wyższa jest jej wartość, tym potrawy efektywniej się pieką, ale i cena za takie urządzenie rośnie.

Jak grillować w piekarniku elektrycznym?

Poza patelnią grillową i grillem elektrycznym możliwe jest też grillowanie w piekarniku elektrycznym. Jednak w tym przypadku warzywa, mięso czy owoce są opiekane od góry, gdzie znajduje się specjalna grzałka.

By grill w piekarniku spełnił swoje zadanie, powinieneś ustawić najwyższą możliwą temperaturę – zwykle jest to 250 stopni. Efekt grillowania w domu dodatkowo wzmocnisz za pomocą nagrzanego kamienia do pizzy. Potrawę włóż do piekarnika w momencie, kiedy urządzenie maksymalnie się nagrzeje. Możesz pozostawić lekko uchylone drzwiczki, bo pomoże to zachować stałą temperaturę.

Gdy na powierzchni grillowanego mięsa, warzyw czy owoców wytworzy się złota skórka, należy obrócić danie. Jeśli przygotowujesz większe kawałki mięsa, twarde warzywa lub inne produkty wymagające dłuższej obróki, owiń je folią aluminiową lub papierem do pieczenia. Taki pakunek uzupełnij jeszcze masłem, ziołami, plasterem cytryny, odrobiną miodu oraz przyprawami, które wzbogacą smak dania.

Wyciąganie z piekarnika ugrillowanego całego kurczaka - zdjęcie

Jakie mięso na grilla wybrać? Jakie grillowane warzywa w domu przygotować?

Na grillu w plenerze przygotujesz niemal każde danie: różnego rodzaju mięso grillowane, owocowe desery, a nawet pizzę. Czy taka sama zasada obowiązuje w przypadku potraw z grilla domowego? Tak, możliwości jest równie dużo – ograniczeniem może być tylko kulinarna wyobraźnia.

  • Grill koreański i japoński, czyli dania na grilla domowego w azjatyckim stylu

    Mistrzami grillowania w domu są mieszkańcy Korei i Japonii. W tych państwach dużą popularnością cieszą się restauracje z nietypowymi stołami, na środku których znajduje się palenisko do samodzielnego przygotowania zamówionych potraw. Koreańczycy często wybierają marynowaną wołowinę bulgogi o wyrazistym, lekko słodkim smaku albo żeberka galbi z mięsa wieprzowego lub wołowiny. Z kolei na grillu japońskim teppanayaki zwykle lądują grillowane warzywa czy plasterki boczku. Największą sympatię Japończyków zyskały jednak ultracienkie plastry sezonowanego mięsa wołowego. Mięso w chwilę się przyrumienia, aby zaraz zamoczyć je w sosie, np. o smaku śliwki.

    W Japonii nie brakuje również lokali, których środek wyznacza teppanyaki – płyta grillowa o płaskiej powierzchni. Mistrzowie kuchni przyrządzają na niej dania w obecności klientów. Najczęściej jest to mięso oraz warzywa. Na przykład Hiroszima zasłynęła na świecie z omletów okonomiyaki, które przygotowuje się z mięsa i dużej ilości poszatkowanej kapusty. Oba składniki należy podsmażyć, a następnie zalać skłóconym żółtkiem z białkiem, co daje smakowity omlet. Jada się go zazwyczaj z majonezem japońskim, który charakteryzuje się kremową konsystencją, silnym jajecznym smakiem oraz brązowym sosem na bazie soi i imbiru. Kucharz grillujący kawałek mięsa na tappanyaki - zdjęcie. Masz ochotę na danie z grilla koreańskiego lub japońskiego? Podziel składniki, tak aby można je było zjeść jednym kęsem. Dzięki temu szybko się podpieką i będą mogły zostać spożyte bez konieczności krojenia. Wybierz świeże mięso wołowe dobrej jakości, np. steki poddane sezonowaniu, a także żeberka wieprzowe lub boczek. Mięso najlepiej kupować z lady, nie tylko u rzeźnika, ale też w popularnych sklepach np. w Delikatesach Centrum. Dokładnie obejrzysz kawałek, ocenisz jego świeżość i znajdziesz ten najlepszej jakości. Ponadto w wybranych sklepach sieci Delikatesów Centrum możesz poprosić o pokrojenie mięsa na steki lub kotlety.

    Jeśli chodzi o wołowinę, powinna być poprzerastana pasami tłuszczu – wytopi się on na grillu, a cała potrawa zyska dzięki temu miękką konsystencję i przyjemny aromat. Z mięsem dobrze komponują się warzywa popularne w sezonie grillowym. Bogactwo smakowych wrażeń dopełniają zaś: pikle, sos sojowy, japoński sos śliwkowy czy koreańska marynata bulgogi.

    Podczas samego grillowania przydadzą się także pałeczki do przewracania mięsa. Staraj się używać ich tak, aby nie tworzyć w kawałkach dziur, przez które mogłyby wypłynąć aromatyczne soki. W przeciwnym razie potrawa może okazać się zbyt sucha.
  • Grillowanie w domu w polskim stylu Na grill domowy można też wykorzystać przepisy na polskie dania tradycyjne. Jeśli cenisz sobie dobrze znane smaki, które przywołują wspomnienia chwil na działce w gronie rodziny i znajomych, postaw na kiełbasy. Dobrze będzie smakować np. kiełbasa biała, śląska, polska czy zwyczajna, ale też niedoceniana kaszanka z posiekaną cebulą.

    Poza tym hitem okaże się karkówka grillowana na patelni i zamarynowana wcześniej w przyprawach. Ten rodzaj mięsa powinien zawierać mniej tłuszczu. Co ważne, w sieci Delikatesów Centrum dostarczana jest karkówka, która ma tylko niewielką część warkocza. To sprawia, że większy kawałek da się w pełni spożytkować. Do tego można przygotować np. grillowane warzywa na patelni (marchew, cukinię, cebulę) oraz pieczarki.
  • Grill w lżejszej wersji Jeśli potrawy z grilla domowego kojarzą ci się z nadmiarem tłuszczu, wiedz, że wcale nie musi tak być. Grillowanie w domu na sprzętach, w których wytapiający się tłuszcz nie opada na węgiel ani się nie pali, sprawia, że dania zyskują pełnię wartości odżywczych. Takim pomysłem na grilla w lżejszej wersji są na przykład ryby (łosoś, pstrąg), pierś z indyka, filet z kurczaka, a także cienkie plastry wołowiny podane wraz z sezonowymi warzywami.

    Ugrillowana pierś indyka z ugrillowanymi warzywami leżącymi na desce - zdjęcie. Drób zawiera dużą ilość białka i niewiele tłuszczu. Nie każdy kurczak ma jednak tak samo wysoką jakość. Kupując mięso z lady zamiast pakowanego, łatwiej ocenisz jego świeżość. Możesz bowiem obejrzeć kawałek z każdej strony, upewnić się, czy nie jest rozerwany i sprawdzić, czy ma odpowiednią barwę (nie jest szary lub żółty).

    W ofercie sieci sklepów Delikatesy Centrum znajduje się kurczak premium – np. zagrodowy lub kukurydziany. Jest on hodowany na wolnym wybiegu i karmiony paszami wolnymi od GMO. Dzięki temu, że jego chów trwa dłużej, wyróżnia się większą masą mięśniową. Dodatkowo kurczaki zagrodowe nie otrzymują żadnych antybiotyków.

    Grillowane mięso drobiowe wysokiej jakości znakomicie smakuje ze szparagami z kroplą cytryny, doprawione świeżo mielonym pieprzem i solą. Jednak poza nim możesz wrzucić na ruszt owoce (jabłka, gruszki, brzoskwinie, mango), grzyby (pieczarki, boczniaki), a także ser grecki halloumi oraz tofu w marynacie.