Delikatesy Centrum

Najlepsze mięso na grilla. Co można grillować poza karkówką?

Grillowane mięsa i warzywa

Przygotowując grilla, nie musimy ograniczać się do kiełbasy i karkówki. Wybierz się do sklepu z mięsem sprzedawanym na wagę i kup delikatnego kurczaka, soczysty i chudy schab, pełne smaku żeberka lub poproś o idealne kawałki na szaszłyki. Twoje BBQ nie musi być nudne. Sprawdź, jak wybrać i przygotować różne rodzaje mięs na grillu.

Jak grillować kurczaka?

Jeśli zależy nam na ograniczeniu spożywanych kalorii wybierzmy mięso z kurczaka. Łagodne w smaku i delikatne w strukturze piersi lub kuszące przypieczoną skórką skrzydełka to alternatywa dla popularnej karkówki lub kiełbasy wieprzowej. Będą doskonałe w zestawieniu z aromatycznymi ziołami i masłem, miodem lub ostrymi marynatami. Z łatwością dobierzemy ulubiony smak, ponieważ kurczak jest mięsem bardzo uniwersalnym i podatnym na kulinarne eksperymenty. Tylko co zrobić, aby był soczysty?

Dobry kurczak na grilla

Odpowiednie mięso jest podstawą grillowania. Przede wszystkim warto kupować kurczaka z lady, ponieważ możemy wybrać kawałek, który najbardziej nam odpowiada. Przez opakowanie nie widać formy kawałków (czy nie są poszarpane). Często po rozpakowaniu okazuje się, że tylko wierzchnie porcje wyglądają ładnie, a dolne rozpadają się lub są dziurawe.

Mięso z lady można dokładnie obejrzeć z każdej strony. Po dobry towar nie trzeba też iść daleko do specjalistycznego sklepu mięsnego. Wiele sieci, takich jak np. Delikatesy Centrum, oferuje dobrej jakości mięso na wagę. W Delikatesach Centrum dostępny jest kurczak zagrodowy i kukurydziany. Mięso takiego drobiu różni się smakiem i jakością:

  • kurczak zagrodowy

    Jest bogaty w wartości odżywcze (białko, witaminy i składniki mineralne) i ma niepowtarzalny smak. Odpowiedni czas wzrostu (chów jest o połowę dłuższy niż zwykłych kurcząt), dobrze skomponowana, naturalna pasza bez GMO (głównie zboża i słonecznik) oraz specjalne warunki chowu (w małych gospodarstwach, z daleka od dużych miast), sprawiają, że mięso kurczaka zagrodowego jest bardzo wysokiej jakości i ma wyjątkową strukturę włókien mięśniowych. Zagrodowy może pochwalić się też niską zawartością tłuszczu i cienką skórą, dzięki czemu mięso jest delikatniejsze i bardziej kruche. Nie podaje się mu też antybiotyków, więc można go uznać za produkt w pełni naturalny.
  • kurczak kukurydziany

    Jak wskazuje nazwa, jest karmiony wysokiej jakości paszą na bazie kukurydzy z dodatkiem innych zbóż. Taki rodzaj odżywiania sprawia, że mięso ma charakterystyczną, lekko złotawą barwę i delikatnie słodki smak. Stąd jest dobrym wyborem do dań na słodko i tych przygotowywanych dla dzieci. Świetnie sprawdza się też w rosole.
Jak wybrać idealnego kurczaka na grilla? - infografika.

Grillowanie soczystych piersi kurczaka

Zanim położymy pierś z kurczaka na grillu, warto zamarynować ją w ulubionych przyprawach oraz oliwie z oliwek. Najlepiej, aby mięso moczyło się w marynacie przez kilka godzin lub całą noc. Dzięki temu będzie bardziej kruche i nabierze lepszego smaku. Pamiętajmy też, aby nie grillować mięsa wyjętego prosto z lodówki. Wystarczy pozostawić je przez około 30 minut w temperaturze pokojowej.

Zawarty w marynacie tłuszcz ma zabezpieczyć pierś kurczaka przed wysychaniem. Warto dodatkowo smarować mięso oliwą z oliwek lub olejem po każdym obróceniu na ruszcie. Powinno się to robić dość często, przynajmniej 4 razy. Nie należy przesadzać z czasem grillowania. Wystarczy około 10-20 minut w zależności od grubości filetów.

Skrzydełka, podudzia lub udka kurczaka z grilla

Przygotowując te części kurczaka naszym celem jest uzyskanie miękkiego, soczystego mięsa i chrupiącej, pełnej smaku skórki. Mieszkańcy Chin znaleźli na nią najlepszy sposób: na kilkanaście godzin przed grillowaniem, parzą kurczaka wrzątkiem z dodatkiem przypraw i odstawiają do wyschnięcia. Po takiej długiej kąpieli mięso trzeba jeszcze natrzeć tłuszczem (oliwą lub olejem). Najlepiej grillować na średnim ogniu i często obracać. Wystarczy około 20-25 minut.

Jak grillować żeberka?

Grillowane żeberka z sosem BBQ to klasyka kuchni amerykańskiej. W Stanach Zjednoczonych na ruszcie najczęściej układane są tzw. żeberka w stylu St. Louis spareribs, czyli te pochodzące z okolic części brzusznej. Mają mniej mięsa, ale więcej tłuszczu i są bardziej płaskie, niż bardzo popularne żeberka schabowe (baby back ribs), dlatego o wiele łatwiej ułożyć je na grillu i równomiernie podpiec.

W Polsce najlepiej wybrać się do sklepu, w którym sprzedawane jest mięso na wagę z lady i poprosić o tzw. żeberka paski. W Delikatesach Centrum dostępna jest usługa porcjowania. Możemy zdecydować się na wybór mięsa w całości lub poprosić o pocięcie na kilka sztuk lub pojedyncze żebra. Te sposoby porcjowania są najpopularniejsze podczas klasycznego BBQ. Warto też usunąć błonę znajdującą się na spodniej części żeberek. Dzięki temu zabiegowi mięso będzie jeszcze bardziej delikatne po przyrządzeniu.

Jak wybrać idealne żeberka na grilla?

Przed ułożeniem żeberek na grillu, powinniśmy marynować je przynajmniej 30 minut. Najlepiej jednak pozostawić je w mieszance przypraw na całą noc. Pamiętajmy, aby przed grillowaniem wyjąć je z lodówki wcześniej (wystarczy 30 minut), aby mięso nabrało temperatury pokojowej i nie doznało szoku termicznego.

Na przygotowanie żeberek powinniśmy przeznaczyć nawet od 3 do 5 godzin. Sekretem kultowych żeberek ze Stanów Zjednoczonych jest wolne grillowanie w stałej, niskiej temperaturze. Nie powinniśmy doprowadzać do jej wahania, ponieważ mięso stanie się suche lub przypali się z wierzchu. Czas pieczenia może nieco skrócić użycie grilla z pokrywą oraz owinięcie żeberek folią aluminiową na 40 minut przed upieczeniem. Mięso warto na około 20-30 minut przed zdjęciem z rusztu posmarować marynatą, miodem, powidłami śliwkowymi lub wcześniej przygotowanym sosem, aby pod wpływem ciepła zawarte w nim cukry skarmelizowały się i utworzyły apetyczną skórkę (nie powinniśmy robić tego zbyt wcześnie lub na początku grillowania, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo o przypalenie).

Jaki schab na grilla?

Podobnie jak w przypadku kurczaka, sama jakość schabu ma duży wpływ na rezultaty jego grillowania. Zalecamy kupowanie mięsa z lady. Jakościowy schab rozpoznasz między innymi po jednolitej, odpowiednio różowej barwie (niezbyt bladej) oraz delikatnej strukturze. Pamiętaj, że w niektórych sklepach Delikatesy Centrum masz możliwość poproszenia obsługi sklepu o porcjowanie i rozbicie mięsa kupowanego na wagę. Oszczędzi ci to czasu i zagwarantuje odpowiednie kawałki do położenia na ruszcie.

Jak wybrać idealny schab na grilla - infografika.

Schab z grilla – co zrobić, żeby był soczysty?

Wieprzowina przed pieczeniem na ruszcie (podobnie jak inne rodzaje mięs przygotowywane na grilla), powinna spędzić w marynacie od kilku do kilkunastu godzin. Do jej zrobienia najlepiej użyć mieszanki przypraw oraz nabiału (np. jogurtu), kwasu (np. octu lub soku z cytryny) lub alkoholu (np. piwa lub whisky). Składniki te zmiękczą strukturę mięsa i nadadzą lepszego smaku. Schab nie powinien spędzić na ruszcie zbyt wiele czasu, ponieważ zrobi się suchy i twardy. Wystarczy grillować go przez około 5 minut z każdej strony.

Jakie mięso będzie najlepsze na szaszłyki?

Alternatywą dla różnego rodzaju kotlecików, żeberek lub skrzydełek kurczaka z grilla są szaszłyki. Można je przygotować z:

  • piersi kurczaka,
  • udźca indyka,
  • łopatki wieprzowej,
  • karkówki wieprzowej,
  • mięsa mielonego w formie pulpecików,
  • rostbefu wołowego,
  • łopatki baraniej.

Szaszłyki marynujemy i grillujemy na średnim ogniu, często obracając. Czas dobieramy do rodzaju mięsa oraz wielkości kawałków.

Ugrillowane szaszłyki leżące na talerzu i podane z cytryną - zdjęcie.