Delikatesy Centrum

Szynka na uroczysty obiad – jak ją przygotować? 3 przepisy na pieczoną szynkę

Upieczona szynka podana z rozmarynem i żurawiną

Elegancka i wykwintna pieczeń z szynki może stać się prawdziwą królową wielkanocnej uczty. Rozgości się na półmisku, zachwyci smakiem i aromatem. Możemy podać ją w wersji klasycznej, z chrzanem lub miodem i sosem śliwkowym. Tylko jak wybrać mięso i je piec, aby było soczyste?

Jak wybrać szynkę na obiad?

Pieczeń z szynki będzie krucha i soczysta tylko wtedy, gdy wybierzemy mięso dobrej jakości. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na barwę wieprzowiny – prawidłowa od jasnoróżowej do jasnoczerwonej. Jaśniejsze mięso pochodzi od młodszych zwierząt. Ważne, aby szynka nie miała przebarwień. Unikajmy też mięsa z żółtawym tłuszczem lub brązowego.

Istotny jest też zapach. Powinien być typowy dla mięsa. Mięso o kwaśnym zapachu świadczy o zepsuciu. Wieprzowina nie może też być mokra, zbyt wilgotna.

Na pieczeń wybierajmy wieprzowinę o kształcie zbliżonym do kulki. Nie powinna być ona poprzerastana, mieć dużej ilości ścięgien. Mięso najlepiej kupować na wagę, ponieważ tylko wtedy mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się jej oraz wyboru odpowiedniego kawałka. Pracownicy Delikatesów Centrum chętnie też podpowiedzą, która szynka będzie najlepsza do pieczenia.

Jak piec szynkę, żeby była soczysta?

Wybór mięsa dobrej jakości to pierwszy krok do przyrządzenia soczystej pieczeni. Następnie istotna jest technika i czas pieczenia. Co zrobić, aby pieczeń z szynki nie była sucha?

  • Pieczenie szynki możemy rozpocząć w naczyniu żaroodpornym z przykryciem.
  • Jeśli nie mamy wprawy w pieczeniu, dobrym pomysłem jest wykorzystanie rękawa, do którego wkładamy mięso z przyprawami.
  • Szynkę pieczemy w 180°C, około 1 godziny na każdy kilogram mięsa.
  • Podczas pieczenia kontrolujemy stopień wypieczenia mięsa.
  • Na około 30 minut przed wyjęciem mięsa pokrywkę zdejmujemy, aby skórka się przyrumieniła.
  • Jeśli powierzchnia zbyt szybko się podpieka, można dodać bulionu lub innego płynu (np. mleka kokosowego, rzadkiego przecieru pomidorowego czy wina). Dobrze też zmniejszyć temperaturę albo wyłączyć górną grzałkę piekarnika.
  • Pieczeń jest gotowa, kiedy po nakłuciu widelec gładko wchodzi w strukturę mięsa. Pojawienie się przezroczystego płynu oznacza idealny stopień wypieczenia, a krew i opór pod widelcem to oznaka niedopieczenia.
  • Kiedy wyjmiemy szynkę z pieca, dajmy mięsu odpocząć przez około pół godziny (nie nakłuwamy i nie kroimy). Spowoduje to, że zawarta w potrawie woda nie wypłynie na powierzchnię talerza, a szynka zachowa soczystość.

3 przepisy na pieczeń z szynki idealną na wielkanocny stół

Przedstawiamy szynkę w trzech odświętnych odsłonach: klasycznej i pasującej do wielu dodatków, pikantną pieczoną z chrzanem oraz łagodną z miodem i sosem śliwkowym.

1. Klasyczna pieczona szynka

Możemy ją podawać na zimno na desce wędlin lub na ciepło w towarzystwie pieczonych warzyw korzeniowych. Z bulionu i wytopionych soków powstanie też aromatyczny sos pasujący np. do klusek śląskich.

Klasyczna pieczona szynka - infografika

Sposób przygotowania: na przygotowanie klasycznej pieczeni zarezerwujemy sobie 2 dni. W tym czasie mięso powinno leżeć w lodowce w marynacie. Po tym czasie szynkę wyjmujemy z zalewy, myjemy, osuszamy, posypujemy solą, pieprzem i majerankiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy około 1,5 godziny, od czasu do czasu podlewając bulionem.

2. Szynka pieczona z chrzanem

Ostra, wyrazista, pasująca jako element deski wędlin lub na uroczysty obiad wielkanocny. Pieczeń idealnie komponująca się z żurkiem i białym barszczem. Do jej przygotowania potrzebować będziemy:

Pieczeń z szynki z chrzanem - infografika.

Sposób przygotowania: mięso przed pieczeniem myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i oczyszczamy z błon. Przygotowujemy marynatę: cebulę kroimy w piórka, czosnek wyciskamy przez praskę, przyprawy ucieramy w moździerzu. Łączymy wszystkie składniki marynaty i umieszczamy w niej szynkę i nacieramy. Wstawiamy ją do lodówki na dobę. Po tym czasie mięso smarujemy chrzanem, zawijamy w folię i pieczemy przez 1 godzinę w 180°C. Następnie zdejmujemy folię i pieczemy jeszcze 20-30 minut.

3. Szynka pieczona z miodem i śliwkami

Tajemnicą tej pieczeni jest miód, który nie tylko nadaje słodyczy, ale tworzy też złocistą, chrupiącą skórkę. Dodatek suszonych śliwek i goździków zaskoczy gości, a sos śliwkowy połączy w jedno danie pieczeń i dodatki.

Pieczeń z szynki z miodem i śliwkami - infografika.

Sposób przygotowania: szynkę myjemy i osuszamy. Ostrym nożem robimy wgłębienia na śliwki i goździki. Mięso odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Następnie pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 1,5-2 godziny. Na 20 minut przed końcem pieczenia szynkę smarujemy miodem. Podajemy z sosem: na tłuszczu z bulionem spod pieczeni podsmażamy śliwki do miękkości. Dodajemy miód, sos sojowy i przyprawy.

Jak i z czym podawać pieczoną szynkę?

Upieczoną szynkę możemy podawać jako danie główne. Najlepiej wtedy ułożyć ją na dużym półmisku, krojąc tylko połowę, aby mogła zachwycać rumianą skórką i kształtem. Dobrze prezentować się będzie w towarzystwie pieczonych warzyw korzeniowych oraz polskich owoców m.in. jabłek i gruszek. Dookoła możemy również ułożyć kluski śląskie lub kopytka zabarwione szpinakiem albo sokiem z buraków. Sos najlepiej zaserwować w sosjerce.

Jeśli przygotowujemy danie dla każdego gościa, najpierw zróbmy na talerzu kleks z sosu. Następnie ułóżmy warzywa np. kalafiora, groszek oraz puree z ziemniaków. Na wierzch połóżmy 1-2 plasterki mięsa. Szynkę możemy też zaserwować na warzywach z dodatkiem domowych kluseczek. W tym wypadku sosem wieńczymy danie, aby mógł on otulić wszystkie dodatki.

Pieczona szynka dobrze będzie smakować również na zimno. Pokrójmy ją na cieniutkie plasterki, ułóżmy na desce lub półmisku wędlin i podajmy z chrzanem, ćwikłami albo konfiturą z żurawiny, czerwonej cebuli czy śliwek.

Sos do pieczonej szynki

4 różne sosy na czarnym talerzu - zdjęcie

Przedstawiamy pomysły na 4 ciekawe sosy do pieczeni z szynki:

  • domowa konfitura z czerwonej cebuli do pieczeni z szynki na obiad

    Składniki: 300 g czerwonej cebuli, 300 g cukru, szczypta cynamonu, 4 goździki, 3 łyżki octu winnego.

    Sposób przygotowania: na suchej patelni rozpuszczamy cukier i smażymy na nim cebulę pokrojoną w piórka. Dodajemy ocet i przyprawy.
  • chutney mango i chilli – do pieczeni z szynki na zimno i ciepło

    Składniki: 1 mango, 0,5 szklanki białego wina, 1 papryczka chili (ewentualnie chili w proszku), 1 łyżka miodu, sok z cytryny do smaku, świeża kolendra, sól.

    Sposób przygotowania: mango pokroić w drobną kostkę i przełożyć do garnka. Zagotować z dodatkiem wina, soku z cytryny, miodu. Doprawić solą. Pod koniec dodać posiekaną kolendrę.
  • sos czekoladowo-śliwkowy – ciekawy dodatek do szynki na obiad

    Składniki: 10 śliwek (świeżych lub mrożonych) albo 3 łyżki niesłodkich powideł, 0,5 tabliczki czekolady minimum 70% kakao, 1 łyżka sosu sojowego, szczypta cynamonu, tłuszcz i bulion (pozostałe z pieczenia szynki) oraz 1 mała czerwona cebula.

    Sposób przygotowania: cebulę drobno posiekać i zeszklić na sosie z pieczeni. Dodać powidła lub podsmażyć śliwki. Dodać pozostałe składniki i smażyć do uzyskania gęstego sosu.
  • sos chrzanowy do klasycznej szynki na Wielkanoc

    Składniki: 5 łyżek tartego chrzanu, 3 łyżki śmietany 18%, sos spod pieczeni, 4 łyżki białego wytrawnego wina, sól i biały pieprz do smaku, siekany szczypiorek do dekoracji.

    Sposób przygotowania: na patelni do sosu spod pieczeni dodajemy wino, chrzan, a następnie śmietanę. Doprawiamy solą i pieprzem. Posypujemy szczypiorkiem.