Delikatesy Centrum

Soczysta szynka pieczona w rękawie – jakie mięso wybrać i jak je przygotować?

Soczysta upieczona szynka z kolorowym pieprzem

Szynka pieczona w rękawie to wyjątkowa uczta dla podniebienia. Jest niezwykle aromatyczna, miękka i soczysta. Chętnie serwujemy ją na święta i inne ważne uroczystości, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać ją również ot tak – bez większych okazji. Wbrew powszechnym opiniom, przyrządzenie doskonałej szynki pieczonej wcale nie jest trudne i nie wymaga szczególnych umiejętności. Trzeba tylko wybrać odpowiedni kawałek mięsa i zrobić dobrą marynatę. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Pieczona szynka wieprzowa – jak wybrać dobre mięso?

Pierwszym krokiem do przyrządzenia pysznej szynki z rękawa jest wybór dobrej jakości mięsa wieprzowego. Potrzebujesz go około 1-1,5 kg (może być więcej). Mięso najlepiej kupować u zaufanego dostawcy, po dokładnym obejrzeniu produktu. Na szczęście nie trzeba od razu szukać rzeźnika. Doskonałej jakości wieprzowinę znajdziesz też w dobrych sklepach spożywczych, np. w Delikatesach Centrum.

Surowy kawał szynki z warzywami i przyprawami

Jeśli chcesz kupić idealną szynkę do pieczenia, wybierz:

  • jędrny, sprężysty kawałek o różowym lub jasnoróżowym zabarwieniu – takie cechy wskazują na to, że mięso pochodzi od młodego zwierzęcia. Po upieczeniu w rękawie będzie miękkie i delikatne. Mięso, które ma ciemniejszą barwę, pochodzi od starszych zwierząt; po upieczeniu może być twardawe;
  • mięso z delikatnymi przerostami tłuszczu – dzięki tłuszczowi szynka upiecze się równomiernie z każdej strony i będzie cudownie soczysta. Ważne, aby żyłki tłuszczu były białe lub jasnoróżowe.

Mięso na szynkę powinno mieć kształt kulisty, zaokrąglony, ale możesz użyć też prostokątnego kawałka – aby nadać mu pożądaną formę, wystarczy przewiązać go sznurkiem.

Mięso w polskich sklepach najczęściej można kupić w jednej z trzech postaci:

  • w luzie – najbardziej znana, najczęściej wybierana metoda zakupu mięsa z lady tradycyjnej, lubiana przez konsumentów;
  • pakowane metodą Vacuum, czyli sposobem próżniowym – polega on na umieszczeniu mięsa w opakowaniu z tworzywa o małej przepuszczalności gazów, usunięciu z niego powietrza i szczelnym zamknięciu. Warunkiem skuteczności tego sposobu pakowania jest usunięcie ok. 98-99% powietrza z opakowania, co uniemożliwia wzrost bakterii tlenowych, pleśni czy drożdży;
  • pakowane metodą MAP (modified atmosphere packaging) – ten sposób oparty jest na wykorzystaniu mieszaniny gazów ochronnych o odpowiednio dobranym składzie, którymi zastępuje się powietrze (w praktyce z gazów ochronnych stosuje się tlen, dwutlenek węgla i azot), co również zapobiega ewentualnym zanieczyszczeniom produktu.

Nie bój się rozważyć zakupu pakowanej szynki, ale zwróć uwagę na to, że w mięsie nieopakowanym widzisz, co kupujesz. Dlatego szynkę do pieczenia najlepiej kupuj na wagę, ponieważ wtedy dostrzeżesz wszystkie szczegóły interesującego produktu. Kupując mięso na wagę, sprzedawca odkroi dokładnie tyle mięsa, ile potrzebujesz.

Świeżą szynkę do pieczenia znajdziesz w sieci sklepów Delikatesy Centrum » Jak rozpoznać dobrą szynkę do pieczenia

Sposoby pieczenia szynki – tradycyjnie i w rękawie

Jak można upiec szynkę wieprzową?

  • Tradycyjnie – układając mięso w metalowym lub szklanym naczyniu żaroodpornym (bez przykrycia). Ten sposób jest nieco bardziej wymagający i wymaga większego zaangażowania. Aby mięso było soczyste, należy je regularnie podlewać (np. mlekiem kokosowym, bulionem lub sosem, który gromadzi się na dnie naczynia) i pilnować, aby dobrze się upiekło, ale nie miało przypalonej skórki.
  • W rękawie – wykorzystując specjalny foliowy worek do pieczenia. Ta metoda przyrządzania domowej szynki jest zdecydowanie prostsza i wygodniejsza. Nie trzeba doglądać mięsa, kontrolować stopnia upieczenia ani podlewać go wywarem. Wystarczy ustawić temperaturę (180°C) oraz określić czas pieczenia (na każdy kilogram mięsa trzeba przeznaczyć ok. 50 minut). Szynka pieczona w rękawie przeważnie jest też bardziej aromatyczna i soczysta.

Soczysta szynka pieczona w rękawie – jak ją zrobić krok po kroku?

Chociaż samo pieczenie szynki nie jest trudne czy zbyt angażujące, na przygotowanie mięsa trzeba przeznaczyć kilkanaście godzin. Dobra wiadomość jest jednak taka, że większość czasu zajmuje tzw. leżakowanie, podczas którego mięso po prostu „odpoczywa” w marynacie.

  • Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, szykując pieczoną szynkę, jest właśnie marynata. Możesz wybrać klasyczną opcję i zrobić sos złożony z: 2-3 łyżek oliwy, 3 łyżek majeranku, 4 ząbków czosnku (przeciśniętych przez praskę), 5 kulek ziela angielskiego, 6 liści laurowych, 5 kulek pieprzu i łyżeczki soli. Jeśli lubisz wyrazistsze smaki, do marynaty możesz dołożyć też kilka gałązek tymianku czy rozmarynu, ziarna jałowca albo trochę musztardy lub octu balsamicznego. Śmiało eksperymentuj ze smakiem! Aby przyprawy lepiej uwolniły swój aromat, utrzyj je w moździerzu.
  • Gotową marynatę wetrzyj w mięso.
  • Jeśli chcesz, by mięso miało kulisty kształt, ale akurat nie masz takiego kawałka, obwiąż je bawełnianym, niebarwionym sznurkiem spożywczym (barwiony może wpłynąć na smak mięsa).
  • Przełóż mięso do szklanego pojemnika i odłóż na 12 godzin do lodówki.
  • Po „leżakowaniu” włóż szynkę do foliowego rękawa do pieczenia i zwiąż końce. W kilku miejscach nakłuj go widelcem, aby para mogła swobodnie uchodzić podczas pieczenia.
  • Worek z mięsem włóż do naczynia żaroodpornego (możesz też położyć je bezpośrednio na blasze). Piecz w 180°C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
  • Jeśli chcesz, aby szynka miała chrupiącą skórkę, 10-20 minut przed planowanym końcem pieczenia rozetnij rękaw.
  • Aby upewnić się, że szynka jest upieczona, wbij w nią widelec. Jeśli nie napotkasz oporu, szynkę możesz już wyjąć z piekarnika.

Pieczona szynka – na kanapki i na obiad

Szynka pieczona w rękawie to bardzo uniwersalne danie. Możesz ją serwować na gorąco (jako danie obiadowe) lub na zimno – np. do kanapek. W obu wersjach smakuje doskonale i sprawia, że zwykła potrawa zamienia się w prawdziwą ucztę. Planujesz podać szynkę na obiad? Skomponuj ją z kluskami śląskimi, pieczonymi ziemniaczkami albo warzywami. Przyjemne doznania smakowe wzmocni też gęsty, aromatyczny sos pieczeniowy.