Delikatesy Centrum

Jak kupić dobre mięso? 13 rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, jak wybrać najlepszy kawałek

Świeże kawałki mięsa leżące na metalowej desce

Jest wiele sposobów przyrządzania świeżego mięsa. Kupując je, możesz od razu zdecydować, do jakiego celu potrzebujesz danego kawałka:

  • surowe – tatar, metka tatarska, metka cebulowa,
  • pieczone – pieczenie w piecu, piekarniku, na grillu,
  • smażone – kotlety, steki,
  • wędzone – tradycyjne wędzone wędliny,
  • gotowane i/lub parzone – wędliny na kanapki lub deski wędlin.

Poznaj trzynaście wskazówek związanych ze świadomym kupowaniem mięsa oraz jego wyrobów. Zastosuj kilka nawyków, by urozmaicić swój sposób odżywiania i poprawić jakość mięsa spożywanego przez twoją rodzinę. Sprawdź, gdzie i jak kupować dobry schab, drób czy polędwicę.

1. Sięgaj po mięso z lady

Często z wygody kupujesz w sklepie mięso na tackach? Aby mieć pewność wysokiej jakości wieprzowiny, wołowiny czy drobiu, postaw na mięso na wagę z lady.

Możesz je nie tylko dobrze obejrzeć, by sprawdzić świeżość, ilość okrywy tłuszczowej czy jakość obróbki. Możesz też wybrać, z którego kawałka ma być skrojona twoja porcja oraz w jaki sposób ma być poporcjowana. Co istotne, po dobry wyrób wcale nie musisz iść do specjalistycznego sklepu mięsnego. W dobrych sieciach, jak Delikatesy Centrum, również znajdziesz mięso na wagę. Sieć Delikatesy Centrum wyróżnia się wysoką jakością oferowanych mięs takich jak: schabu, szynki czy łopatki.

2. Pamiętaj, że kupując z lady, możesz sprawdzić skład wyrobów mięsnych

Nie kupujesz produktów z lady, bo nie masz możliwości wglądu do ich składu? W sieci sklepów Delikatesy Centrum możesz samodzielnie, bez udziału personelu, sprawdzić wykaz składników każdego wyrobu z mięsa. Pracownik wskaże ci miejsce, gdzie sprawdzisz, jakie składniki zawiera produkt, który chcesz kupić.

Rzeźnik w rękawiczkach pokazujący kawałek mięsa

3. Kupuj schab bez warkocza i innych zbędnych części

W Delikatesach Centrum znajdziesz dwie postacie schabu:

  • schab z jednym warkoczem;
  • schab z dwoma warkoczami i koroną.

Warkocz to zespół dodatkowych mięśni występujący wzdłuż całego schabu. Obecność jednego warkocza przy schabie jest standardową obróbką tego mięsa na rynku. Kupując schab należy zwrócić uwagę na to, aby nie było drugiego warkocza oraz korony i tłuszczu na mizdrze, czyli wewnętrznej stronie skóry zwierzęcej.

Zatem jeśli kupujesz schab, wybierz ten bez dodatkowych części – nie będziesz się zmagać z ich dodatkową obróbką.

4. Oszczędzaj czas – poproś o porcjowanie mięsa przy ladzie

W sieciach takich jak Delikatesy Centrum możesz poprosić o ukrojenie odpowiadającego ci kawałka mięsa, a także o:

  • porcjowanie na steki,
  • rozbicie na kotlety,
  • zmielenie.

Ekspedient, na twoje życzenie, w fachowy sposób pokroi mięso tak, aby uzyskać kawałki idealne do sprawnej obróbki w domu.

O czym warto pamiętać przy zakupie mięsa? - infografika.

Zadbaj o prawidłowe przechowywanie zakupów

Planujesz dłuższe zakupy w ciągu dnia? Jeśli odwiedzasz kilka sklepów, zadbaj o pojemnik z wkładem chłodzącym albo o termiczną torbę, która dłużej utrzyma zimno. Dzięki temu zakupione przez ciebie produkty mięsne zachowają swoją świeżość i smak.

6. Kurczak zagrodowy czy kukurydziany? Poznaj rodzaje drobiu

Jeśli kupujesz drób, zadbaj o to, by był wysokiej jakości. W Delikatesach Centrum znajdziesz zarówno kurczaka zagrodowego, jak i kurczaka kukurydzianego. Czym się różnią?

  • Kurczak zagrodowy – to mięso wysokiej jakości; kurczaki pochodzą z ras wolno rosnących, z chowu bez antybiotyków, z dostępem do zagrody. Przez cały czas żywione są wyłącznie wysokowartościową, naturalną karmą roślinną bez GMO.
  • Kurczak kukurydziany – karmiony jest paszą opartą na składnikach roślinnych i minerałach, na bazie kukurydzy z dodatkiem innych zbóż. Dzięki temu mięso ma wyróżniającą się, lekko złotą barwę oraz wyjątkowy, delikatnie słodki smak po przygotowaniu.

Dlaczego warto sięgać po mięso zwierząt prawidłowo karmionych i hodowanych w odpowiednich dla nich warunkach? To proste – przygotowywane z nich potrawy będą bardziej wartościowe i smaczniejsze. Ponadto, kupując drób ze sprawdzonych hodowli, przyczyniasz się do pozytywnych zmian w postawach hodowców, a tym samym wspierasz rodzimy rynek.

Warto pamiętać; Podczas zakupu zwracaj na to uwagę - infografika.

7. Wybieraj chude mięso

Wartą uwagi jest przede wszystkim wieprzowina z Delikatesów Centrum. Podlega ona wieloetapowej kontroli jakości (od producenta do sprzedaży detalicznej) oraz specjalistycznej obróbce, co wpływa na mniejszą ilość okrywy tłuszczowej. Elementy wieprzowe dostarczane do Delikatesów Centrum pochodzą z najwyższych klas mięsności (S, E), a dodatkowo poddawane są obróbce ściśle z wytycznymi sieci. Kupując chudsze mięso, nie tylko dbasz o swoje samopoczucie, ale też ograniczasz ryzyko wzrostu złego cholesterolu w organizmie.

8. Sprawdź pochodzenie mięsa, które kupujesz

Kupując mięso, masz wgląd do informacji na temat jego pochodzenia oraz producenta. Na etykiecie cenowej zobaczysz flagę państwa, z którego pochodzi dany kawałek. W ofercie sieci Delikatesów Centrum znajdziesz wyłącznie mięso pochodzące od sprawdzonych dostawców, którzy pozytywnie przeszli proces kwalifikacji. Jeśli chcesz samodzielnie zweryfikować informacje z etykiety, to – znając nazwę producenta – łatwo sprawdzisz w Internecie dane dotyczące prowadzonej przez niego działalności i oferowanych produktów.

Na co warto zwracać uwagę przy zakupie wyrobów mięsnych?

  • lokalne firmy – dobrze jest wspierać pobliskie biznesy i lokalną gospodarkę; małe firmy bardziej stawiają na jakość niż masowi przedsiębiorcy,
  • tradycyjne wyroby – firmy, które oferują tak zwane „domowe” receptury i korzystają ze sprawdzonych przepisów, to istotny wyznacznik jakości,
  • mięso z hodowli ekologicznych – to jasne, że zwierzęta, które żyją na wolnym wybiegu i nie są karmione modyfikowaną paszą i antybiotykami będą źródłem bardziej wartościowego mięsa.

9. Zwróć uwagę na rotację – najlepsze mięso szybko znika

W sieci sklepów Delikatesy Centrum dostawy świeżego mięsa są realizowane nawet sześć razy w tygodniu, co sprawia, że codziennie masz szeroki wybór produktów. Jeśli chcesz być na bieżąco z ofertą Delikatesów, załóż Deliappkę oraz Delikartę, dzięki którym będziesz na bieżąco informowany o wszystkich promocjach na interesujące cię produkty.

Świeży kawałek czerwonego mięsa z rozmarynem na papierze

10. Unikaj MOM. Co to jest i dlaczego warto tego unikać?

MOM to skrót, który opisuje mięso oddzielane mechanicznie od kości. Jego użycie w produkcji wymaga zastosowania większej ilości substancji dodatkowych. Najczęściej obecne jest w takich wyrobach, jak parówki, kiełbasy, konserwy czy pasztety. Co oczywiste, nie ma nic złego w przetwarzaniu pozostałości po głównej obróbce mięsa, szczególnie w kontekście filozofii „zero waste” i słusznej koncepcji niemarnowania jedzenia. Jednak lepszy będzie produkt, w którym MOM nie będzie obecne. Wyroby zawierające ten surowiec często zawierają także duże ilości soli, dlatego sprawdzaj wykaz składników tego, co kupujesz.

11: Pamiętaj – nie każdy wyrób, który pachnie jak wędzonka, faktycznie jest wędzony

Wiele produktów mięsnych jest wzbogacanych o aromat dymu wędzarniczego. Jak sugeruje nazwa, nadaje on wyrobom specyficzny zapach wędzonki. Nuty zapachowe mogą być różne – od aromatu bukowo-bekonowego, przez zapach szynki wędzonej, dymu zimnego wędzenia czy w końcu „grill flavour”, nadający produktom zapach grillowanego mięsa. Aromat dymu wędzarniczego nie jest środkiem groźnym dla zdrowia. Jednak dobrze mieć świadomość stosowania takiego składnika, który powinien być wyszczególniony w wykazie.

12: Wybieraj anatomiczne kawałki schabu, szynki czy łopatki

Świnie hodowane są w rasach, z których można otrzymać najlepszą mięsność z jednocześnie mniejszą ilością tłuszczu. W Delikatesach Centrum dostępne są całe anatomiczne elementy tuszy. Dzięki temu, podczas zakupów możesz wybrać dokładnie ten kawałek, który cię interesuje np. szynka kulka. Mięso mielone możesz zrobić np. z łopatki, która zdecydowanie lepiej się na to nadaje. Na kotlety masz możliwość wyboru schabu od strony karkowej lub szynkowej – w zależności od twoich upodobań smakowych.

13. Korzystaj z promocji

Widzisz dobrej jakości mięso na promocji? Możesz kupić go więcej, podzielić na partie i zamrozić. Odpowiednio podpisz pojemniki (powinna się tu znaleźć nazwa mięsa i data zakupu) i włóż je do zamrażalnika. W ten sposób oszczędzisz pieniądze i będziesz mieć pod ręką ładny kawałek dobrego schabu, karkówki czy polędwicy – w sam raz na obiad.

Dlaczego warto podpisać mrożonki datą zakupu?

Czas przechowywania mięsa zależy od zawartości tłuszczu w kawałku, który chcesz zamrozić. Im mięso bardziej tłuste, tym czas przechowywania jest krótszy. Ważne, aby mięso było szczelnie zapakowane podczas mrożenia, aby nie obsychało (może się wytworzyć tzw. ususzka zamrażalnicza). Trzeba pamiętać, że mięso może leżeć w zamrażalniku tylko przez jakiś czas – a ten, w przypadku różnych gatunków jest inny. We współczesnych lodówko-zamrażarkach przyjmuje się temperaturę -18°C za standardową w części mrożącej. W tym zakresie możesz przechowywać:

  • mięso wołowe mielone – do 10 miesięcy, ale wieprzowe już tylko do 8 miesięcy,
  • mięso cielęce niepakowane – do 12 miesięcy,
  • wieprzowinę – do 12 miesięcy,
  • mięso drobiowe tuszki (kurczaki, indyki) – do 12 miesięcy,
  • drób porcjowany – do 18 miesięcy.

WAŻNE! Mięso w kawałkach można bezpiecznie przechowywać w zamrażalniku znacznie dłużej niż mięso mielone. Do zamrażania używaj pojemników z pokrywkami lub specjalnych grubszych woreczków przeznaczonych do mrożenia. Pamiętaj też, że mięsa raz rozmrożonego nie powinno się mrozić ponownie!

Wykorzystuj promocje w Delikatesach Centrum - infografika.